| Case Quantity | Price |
|---|---|
| 1 | $123.87 / case (1.65 each) |
| 5 | $112.07 / case (1.49 each) |
| 10 | $103.89 / case (1.39 each) |
| 37 | $100.25 / case (1.34 each) |
| Pallet: 37 Cases Pallet Wt: 507 lbs | * leadtimes may vary |

Experience the perfect balance of style and strength with our silver mailer box.Featuring a premium silver cardstock exterior that shines with high color fidelity and a crisp white interior, it's designed to make your shipments look as good as they feel. Crafted from durable B flute corrugated board approximately 1/8" thick, this ucanpack mailer box provides solid protection for your products. Every box is proudly made in the USA, ensuring quality and craftsmanship you can trust.
| Part No | UCP116_SLV |
|---|---|
| Color | Silver/White |
| Item Weight | 0.18 lbs |
| Wall Construction | 200#/ECT-32 Single Wall |
| Dimensions | 7 x 5¾ x 2" |
| Case Pack | 75 ea |
| Case Weight | 13.70 lbs |
| Case Dimensions | 19 x 17 x 9 Inch |
| Note | Custom printing & sizes available. Call for details. |
Looking for bulk pricing on Color Die-Cut Boxes? Email us or call (201)-975-6272 to get a quote today!
| Part No. | UCP116_slv |
|---|---|
| Color | Silver/White |
| Type | 200#/ECT-32 Single Wall |
| Flute Type | B Flute |
| Length | 17.8 cm |
| Width | 14.6 cm |